ŞENOVA ÜLKER QUINTET

cum08Ara21:30cum23:30ŞENOVA ÜLKER QUINTET

Etkinlik detayları

08 Aralık Cuma / Dec. 2023 Fr (21:30-23:50)  – scroll down for English

Şenova Ülker (tp), Burak Dursun (tb), Önder Focan (g), Anıl Deniz (b), Fırtına Kıral (d).

1969 Yılında Ankara Devlet Konservatuvarında başladığı öğrenme yıllarını 1979 MSGSÜ’ni “Pekiyi” derece ile bitirerek noktaladı. Aynı yıl İ.D.Senfoni Orkestrasının sınavını kazanıp 1.Trompetçi olarak çalışmaya başladı. Halen bu orkestrada Trompet Grup Şefi olarak görev yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Mimar Sinan GS Üniversitesi Devlet Konservatuvarlarında toplam 15 yıl öğretmenlik yaptı,  ayrıca verdiği özel derslerle öğrenciler yetiştirdi. Klasik müziğin yanısıra profesyonel olarak caz müziği çalışmalarında sıkça yer almakta olan Şenova Ülker, daha öğrencilik yıllarında (1977) “Jazz Juniors adlı grupla caz çalmaya başladı, bu arada Emin Fındıkoğlu’ndan caz teorisini öğrendi. Billy Hart, Buster Williams Joe Henderson, Arto Tunç, Roy Hargrove, Sammy Figueroa, John Scofield, Bendik Hofseth, Dianne Reeves ve Randy Brecker gibi birçok caz ustasıyla jam­-session ve konserlerde çaldı. 1990’lı yıllarda Önder Focan ile yıllarca birlikte çaldığı gruptan “Erken” ve “Sekiz” adlı 2 albüm oluştu. 1996 yılında genç müzisyenlerden oluşturduğu “Şenova Ülker Big Band”i 1,5 yıl yönetti ve bu grupla konserler verdi, genç caz müzisyenlerinin yetişmesine katkıda bulundu. 1998 yılında katıldığı “Pasaporte Latino”grubunda Kübalı müzisyenlerle çalarak o müziği kaynağından öğrenme fırsatını buldu ve “Latin Türküler” adlı albüm oluştu, ilerleyen yıllarda bu müzik ve müzisyenlerle daha yoğun çalıştıkça bu müziğe olan ilgisi arttı. 2001 yılında Selen Gülün’ün “Just About Jazz” albümünde çaldı. 2003 yılında Hi-Jazz Grubu ile yaptığı konser kaydı, CD olarak çıktı. Birlikte kurdukları “0212” ve Etno karma adlı gruplar ile Aşkın Arsunan’ın  “One A Day” isimli CD çalışmasında solist ve Kemik3 grubu ile yer aldı (2004). Aynı yıl Sadun Aksüt’ün “Sisli Bir Eylül Gecesi”, Okan Ersan’ın “To Whom It My Concern” ve Donovan Mixon’uın “The Dance Of Life” adlı albümlerinde de solist olarak yer aldı. 2005’te Cengiz Baysal’ın “Candy And Milkshake” adlı albümünde, 2007 yılında “İstanbul Superband Plays Ömer Göksel” CD si ile Türk caz tarihinin ilk Big Band çalışmasında Lead trompet ve solist olarak yer aldı. Ayrıca aynı yıl Önder Focan’ın “Standard A La Turc” ve “Swing A La Turc”adlı albümlerinde çaldı. 1970’li yıllardan bugüne sayısız müzik albümünün studyo kayıt çalışmalarında yer alıp turnelerde bulundu. Aycan Teztel ve Levent Altındağ ile oluşturduğu ŞAL / Kemik3 adlı Brass Section ile çalıştı. Ayrıca 2002 yılında kurulan “İstanbul Süperband” in kurucu üyesi ve solisti oldu.

Giriş 350.-TL

İki kişilik masalarımız sınırlı sayıdadır. Diğer masalar paylaşımlıdır.

Oturma düzeni online biletli dinleyicilerimizin 20:30’dan itibaren geliş sırasına göredir.

21:15’e kadar gelinmesi tavsiye edilir.

Our tables for two are limited. Other tables are shared.

Order of seating is according to the order of arrival of our online ticketed listeners from 20:30.

It is recommended to arrive before 21:15.

Since the ‘70’s, Ulker has recorded in countless albums and has performed and toured with many jazz groups. He continues to participate in studio recordings and an album project for the Bone3 Brass Section that he formed together with Aycan Teztel and Levent Altındag. He also performs with “Istanbul Superband” –jazz music’s national team- as the solo trumpetist and a founding member.

Senova worked mostly with pianist Askin Arsunan in jazz groups that they created together, such as “0212” and “Ethno Karma.” He performed as a soloist and also as a member of the brass group, “3Bones” in Arsunan’s album, “One A Day” in 2004. In the same year, Ulker performed as a soloist in Sadun Aksut’s “A Misty September Night;” Okan Ersan’s “To Whom It May Concern” and Donovan Mixon’s “The Dance of Life” albums. The next year, he played in Cengiz Baysal’s “Candy and Milkshake.” In 2007, he participated as a soloist and lead trumpetist in the album, “Istanbul Superband Plays Ömer Göksel” which was the first big band album in Turkey’s jazz history. He also performed in Onder Focan’s “Standard A La Turc” and “Swing A La Turc” albums in the same year.

Ulker has participated in countless projects throughout his music career: Istanbul Superband, Bone3, Jazz Juniors, Şenova Ülker Big Band, CRR Big Band, Okan Ersan Band, Önder Focan Group/ Swing A La Turc/ Standard A La Turc/ Fobop, Emin Fındıkoğlu Detant and Euphony, Pasaporte Latino, Beck’s Big Band, Hi-Jazz, 0212 Pop and Latin Jazz Band, Aşkın Arsunan Ethno-Karma/ Blue Print Projects, Dzihan and Kamien, Group Passiflora, Donovan Mixon Group, La Pluma Latin Band, Selçuk Sun Quartet, Tuna Ötenel Quintet, Şenova Ülker Quartet, Baki Duyarlar/ Speak No Evil, Q-Bar Quartet, Jazz On Line and Levent Altındağ Brecker Bros. Project are among the main ones.

Music Charge 350.-TL

Daha fazlası

Zaman

(Cuma) 21:30 - 23:30

Bilet Bölümü / Ticket Section

Tutar / Price 350₺

Kaç bilet? / How many tickets? -1 +

Toplam tutar / Total Price 350₺

37 Biletlik yer mevcut

Leave a Reply