PeniA TRIO

per29Ağu21:30per23:30PeniA TRIO

Etkinlik detayları

29 Ağustos Perş / July 2024 Th (21:30-23:50) – scroll down for English 

Agron Penit (g), Fatlind Ferati (b), Tomor Shkoza (cajon, d).

Gitarist, besteci. Agron Penit, 1981’de Yakova, Kosova’da doğdu. 10 yaşında babası ile müzik eğitimine başladı ve ardından Profesör Lulzim Rizvanolli’den klasik eğitim aldı. 2002 yılında Priştine Sanat Fakültesi’ne, kendisi de klasik gitarist olarak mezun olan Prof. Xhevdet Sahatxhija’nın sınıfına kaydoldu. Ancak bu arada kurduğu grup “Latino Band” aracılığıyla geleneksel Balkan müziğini Latin müziği ve Flamenko ile birleştirerek füzyon tarzına yöneldi.

2006 yılında “Latino Band” ile birlikte yabancı müzikli ama enstrümantal dokulu ilk albümü kaydetti.  2009 yılında ikinci albümü “Duo Guitar” gitarist Astrit Stafai ile düet olarak ama bu sefer özgün yaratıcılığıyla hayata geçirildi.

2015 yılında “Publimaster Records” (İspanya) aracılığıyla, dünya çapında özel olarak üçüncü ve dördüncü albümünü, MIRAGE (grupla birlikte) ve SOLO (en kişisel ve samimi yönüyle Agron Peni) adları altında çift albümünü çıkardı. Yani MIRAGE ve Solo, gitaristin klasik ve flamenko ile Latin ve Balkan müziğini ustalıkla harmanlayarak kendine özgü bir üslup elde ettiği albümlerdir.

2017 yılında Norveç’te soprano Lindita Ottarsson ile düet yaparak “Udhë” adlı beşinci albümünü çıkardı. 2020’de, Pandemi sırasında, Agroni kişisel ve çok ciddi bir albüm olan altıncı albümü “Home” piyasaya çıktı. Agroni’in müziği, 2015’ten bu yana, İspanya’da müziğini ve telif haklarını yöneten şirket olan İspanyol interneti “Publimaster” aracılığıyla yayınlanmaktadır.

Bu üçlü pek çok ülke ve sahnede yer aldı; Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan, İtalya, Norveç, Polonya, Katar, Paris, New York gibi bu akşam Nardis’te sizlerle olacaklar.

Giriş 450.-TL

İki kişilik masalarımız sınırlı sayıdadır. Diğer masalar paylaşımlıdır.

Oturma düzeni online biletli dinleyicilerimizin 20:30’dan itibaren geliş sırasına göredir.

21:15’e kadar gelinmesi tavsiye edilir.

Our tables for two are limited. Other tables are shared.

Order of seating is according to the order of arrival of our online ticketed listeners from 20:30.

It is recommended to arrive before 21:15.

Guitarist, composer. Agron Penit born on 7.11.1981 in Gjakova, Kosovo.

At the age of 10, he started his musical training from his father and then received classical education from Professor Lulzim Rizvanolli. In 2002, he enrolled in the Faculty of Arts in Prishtina in the class of Prof. Xhevdet Sahatxhija, who also graduated as a classical guitarist. But in the meantime, through his group “Latino Band”, he continues to acquire the fusion style by writing traditional Balkan music with Latin music and Flamenco.

Creativity.

In 2006 he created the first album together with “Latino Band” An album with foreign music but in instrumental processing. In 2009, the realization of the second album “Duo Guitar” as a duet with the guitarist Astrit Stafai, but this time with his original creativity.

In 2015, through “Publimaster Records” (Spain), he presents exclusively worldwide the third and fourth album, a double album under the titles MIRAGE (with group) and SOLO (Agron Peni in his most personal and intimate aspect).  In other words, MIRAGE and Solo are albums in which the guitarist skillfully mixes classical and flamenco with Latin and Balkan music, obtaining a very unique style.

In 2017, he released the fifth album with the title “Udhë” as a duet with the soprano in Norway, Lindita Ottarsson. In 2020, during the total isolation from the pandemic (covid 19), Agroni suddenly comes from his home with the sixth album “Home”, an album personal and very serious with ten very unique creations and elaborations. Agron Pen’s music (creativity) since 2015 is published internationally in all online addresses through the Spanish internet “Publimaster”, the company that manages his music and copyright in Spain.

It is a trio with a very unique and attractive music and style that combines different musical currents such as Ethno, classical, Latin flamenco and is highly rated by music critics, especially by “Publimaster” Spain.

This trio has held many concerts on big stages; Albania, Macedonia, Bulgaria, Italy, Norway, Poland, Qatar, Paris, New York…and continues to be very active with concerts.

Music Charge: 450.-TL

Daha fazlası

Zaman

(Perşembe) 21:30 - 23:30

Bilet Bölümü / Ticket Section

Tutar / Price 450₺

Kaç bilet? / How many tickets? -1 +

Toplam tutar / Total Price 450₺

45 Biletlik yer mevcut

Leave a Reply