ONUR ATAMAN QUARTET

per18Nis21:30per23:30ONUR ATAMAN QUARTET

Etkinlik detayları

18 Nisan Perş / Apr. 2024 Th (21:30-23:50) – scroll down for English  

Berkan Kaya (p),  Onur Ataman (g, vo), Ekin Bilgin (b), Cengiz Tural (d).

Caz gitaristi, eğitimci ve besteci Onur Ataman Hollanda Kraliyet Konservartuarı master derecesi mezunudur. Gitar çalımı ve besteleri geniş bir müzik yelpazesinden etkilenmiştir. Ataman’ın gitar ve beste stili oldukça renkli ve benzersiz bir şekilde geleneksel caz müziği ve kendi özel öngörüleri ile birlikte modern bir yaklaşım ile harmanlanmıştır. Onur Ataman yeni albüm çalışmalarına 3 yeni bestesini kayıt ederek devam etmektedir. Aynı zamanda Ataman “Caz ve İnovasyon Projesi” adı altında bir eğitim ve farkındalık projesini seminer, atölye ve özel dersler ile geniş eğitim ve iş topluluklarına Avrupa ve Türkiye’de ulaşmaya devam etmektedir. Onur Ataman bugüne kadar kendi eğitim sistemini ve yaklaşımını sergilediği iki Tedx konuşması ve performansı gerçekleştirmiştir.

Giriş: 450 TL

İki kişilik masalarımız sınırlı sayıdadır. Diğer masalar paylaşımlıdır.

Oturma düzeni online biletli dinleyicilerimizin 20:30’dan itibaren geliş sırasına göredir.

21:15’e kadar gelinmesi tavsiye edilir.

Our tables for two are limited. Other tables are shared.

Order of seating is according to the order of arrival of our online ticketed listeners from 20:30.

It is recommended to arrive before 21:15.

Onur Ataman is a professional jazz guitarist, educator and a composer. A graduate of the Royal Conservatory, the Netherlands, he continued his education for PhD in Leiden University, The Netherlands after master degree. During his study, he traveled whole Europe and played with various artist and venues in the Netherlands and Europe. Ataman has released two studio albums to date.
He has also recorded and toured with a wide variety of other artists. His guitar playing technique and his compositions have been influenced by various genres of music. Ataman’s style is a colorful and unique blend of good old jazz traditions and his personal vision created with a modern approach. His harmonic and melodic language is influenced by the great jazz and fusion artists such as Wayne Shorter, Joe Zawinul, Miles Davis, Allan Holdsworth, Scott Henderson and Pat Metheny. He has been playing Ibanez guitars since the beginning of his career. He owns Ibanez Prestige series guitars and AZ models, which Ataman describes as “the ultimate guitars to own in this world”. Ibanez guitars are not only guitars but they also have a unique way of sounding and expressing musical toughts and ideas in a very soulful way.
Ataman currently gives seminars, workshops and lessons to a large groups of people all around Europe and Turkey under the name “Jazz & Innovations”. Ataman is a TedX speaker and Head of Istanbul Enka Schools Music Department since 2020.

Music Charge: 450 TL

 

Daha fazlası

Zaman

(Perşembe) 21:30 - 23:30

Bilet Bölümü / Ticket Section

Tutar / Price 450₺

Kaç bilet? / How many tickets? -1 +

Toplam tutar / Total Price 450₺

44 Biletlik yer mevcut

Leave a Reply